ماساژ یکی از شیوه‌ها و روش‌هایی است که از گذشته‌های دور در برخی از کشور‌ها مرسوم بوده و امروزه هم به شکل جدی‌تری در درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد چراکه پایه و اساس ماساژ به ایجاد احساس آرامش بازمی‌گردد. هنگام ماساژ نقاط خاصی از بدن مورد توجه قرار می‌گیرد، نقاطی که به نظر می‌رسد فشار اندک روی آن‌ها و تحریک اعصاب این مناطق باعث می‌شود فرد آرامش بیشتری تجربه کند و استرس‌هایش کاهش ‌یابد.

زمانی که استرس داریم درد‌هایمان تشدید می‌شوند و البته درد هم به نوبه خود استرس‌زاست، بنابراین برای رهایی از این چرخه آسیب‌زا باید فکری کرد چراکه هیچ انسانی نمی‌‌تواند مدت زمان طولانی در وضعیت استرس شدید دوام بیاورد و سلامتش به خطر می‌افتد. هنگام استرس ضربان قلب افزایش پیدا می‌کند. به عبارت علمی‌تر، هنگام استرس عصب سمپاتیک فعال و آدرنالین در بدن ترشح می‌شود در نتیجه ترشح آدرنالین، بدن دنبال راهی برای نجات از موقعیت استرس‌زاست (در این هنگام است که فرار می‌کنیم، مخفی می‌شویم و…) و ضربان قلب افزایش پیدا می‌کند اما بدن نمی‌‌تواند برای زمان طولانی در این وضعیت بماند و باید برای از بین بردن استرس کاری انجام بدهد. در این زمان است که اعصاب پاراسمپاتیک به کمک جسم می‌آیند و با فعالیت آن به آرامش می‌رسیم.
یکی از روش‌هایی که می‌تواند به ما کمک کند تا به آرامش برسیم استفاده از ماساژ ریلکسی است. با استفاده از ماساژ ریلکسی دوپامین بیشتری در مغز ترشح می‌شود و بیش از همیشه احساس شادی و لذت خواهیم داشت. در ماساژ ریلکسی برخلاف  ماساژهای درمانی سطح فشار بیشتر برروی پوست است نه برروی عضلات و مفاصل به همین دلیل برای بسیاری از افرادی که دارای دردهای عضلانی و مفصلی حساس به لمس دارند مناسب می باشد.

ماساژ ریلکسی معمولا به ماساژهایی گفته می شود که سطح فشار دست روی آنها در سطح پوست است.ماساژهای ریلکسی معمولا با استفاده از روغن انجام می شوند به این دلیل معمولا به اشتباه به آنها ماساژهای روغنی گفته می شود. بطور کلی ماساژی ریلکسی محسوب می شود که مشتری در پایان ماساژ به احساس مد نظرش رسیده باشد.