یومی هو به معنی “ریشه درمانی” یکی از روشهای درمانی کل نگر است که تمامیت انسان را مورد نظر قرار می‌دهند و مبدع آن آقای دکتر “ماسایوکی سایونجی” از انجمن طب پیشگیر ژاپن است.چنین سیستمی هم طب پیشگیری است هم طب پیش درمان است که به بدن این فرصت را می‌دهد تا خودش را بطور طبیعی و بدون استفاده از داروها و عوامل مصنوعی بازسازی کند.پایه‌های عملکردی یومی هو بر اساس استئولوژی لگن و ستون مهره هاست.

 

براساس نظر آقای سایونجی ۹۹% انسانها دچار جابجائی لگن خاصره می باشند که یا مادرزادی است یا حادثی . لگن از طریق عملکرد اشتباه ناحیه مفصل “ساکروایلیاک” دچار عدم تقارن گشته و ۲۶ مهره ستون فقرات را تحت تأثیر قرار می‌دهد. هرگونه عدم تقارن در استخوانهای اصلی لگن اعم از استخوان “ایلیاک” و “هیپ” که بوسیله تغییر در مفصل ایلیاک ایجاد می‌گردد را اصطلاحاً جابجایی لگن می گوییم. ر اساس این بینش اکثریت مردم مبتلا به جابجایی لگن خاصره‌اند.

این امر سبب ایجاد بیماریهایی از جمله کمردرد، دست یا پا درد، انحراف ستون فقرات، دردهای روده‌ای، انقباضات عضلانی، سردردهای مزمن، احساس خستگی و کسالت مفرط، افسردگی و…، می‌شود.

از آنجا که اکثر بیماریها از عدم توازن بدن ناشی می شوند هیچ چیز مهمتر از این نیست که قدرت طبیعی بدن (‌قدرت خود درمانی بدن )‌باز گردانده شود تا عدم توازن را برطرف نماید . به عبارت دیگر باید علت اصلی بیماری برطرف شود تا از این طریق بیماری درمان شود . به همین علت روش درمانی یومی هو “علت درمانی” یا “روش درمان اساسی” نامیده می شود .

ماساژ یومی هو با استفاده از ترکیبی از “ماساژ” و “جا انداختن مفاصل” اندامها را از انقباضات ماهیچه‌ها آزاد کرده و به از بین بردن رسوب‌های گرانولی عضله‌ها کمک می‌کند.

مزایای ماساژ یومی هو :

• کسی که این روش درمانی را به کار می بندد ، احساس حرارت و سرزندگی و شادی می کند .
• احساس خستگی از میان می رود و وقتی جریان گردش خون متعادل می شود متابولیسم بدن فعال می گردد، بیمار احساس سبکی می کند وعواملی که سبب خستگی می گردد از بدن خارج می شود .
• بیمار از بیماریهای مزمن خلاص می شود و آنقدر بدنش قدرتمندمی گردد که دیگر به این بیماریها مبتلا نمی گردد و قدرت خود درمانی بدن که توسط روش یومی هو تحریک می شود بدن را در مقابل بیماریها مصون می گرداند و فعالیتهای درونی بدن راتقویت می کند .
• فرد را نسبت به سرما خوردگی مصونیت می بخشد .
• قد فرد درمان جو بلندتر می شود . اصلاح جابجایی لگن سبب از میان رفتن انحنا ء مهره های ستون فقرات می گردد . روش مالش و ورزش ستون فقرات را نرم می سازد و فاصله میان مهرها را بیشتر می کند و از این رو سبب بیشتر شدن طول قد افراد می گردد.
• این روش درمان جو را زیباتر می کند مشکلات پوست ،‌ پینه ،‌ میخچه ، زگیل ،‌ ریزش مو و دیگر بیماریهای علاج می شود .
• این روش فرد را پر تحرک تر می کند . او را سرحال و فعال می کند .( بنیه ضعیف سبب دوری فرد از فعالیتهای جنسی می گردد ) .