این نوع ماساژ تحت عنوانCraniosacral  درمانی نیز شناخته می‌شود. ماساژ سر و صورت نوعی ماساژ ملایم است که استخوان‌های سر، ستون فقرات و استخوان ساکرال و ماهیچه‌های گونه، دور چشم، پیشانی، دور لب و گردن را هدف قرار می‌دهد.

ماساژ صورت نسخه ای است که پزشکان طب سنتی کشورهای شرقی برای رفع خستگی و چین و چروک تمام قسمت های صورت تجویز می کنند.

طبق گفته موسسه ملی سردرد (National Headache Foundation) تقریبا 28 میلیون آمریکایی از سردردهای میگرنی رنج می‌برند که دراثر استرس یا خواب کم به وجود آمده‌اند.

محققان طی مطالعه‌ای که در نشریه The Annals of Behavioral Medicine منتشر شده دریافته‌اند که افراد تحت ماساژ سر و صورت ، نه تنها کیفیت خواب بالاتر و دردهای میگرنی کمتری نسبت به سایر افراد دارند، بلکه به جوان‌سازی طبیعی پوست صورت و حالات چهره و تسکین ماهیچه‌های صورت دست می‌یابند. ضمن این که  لطافت و شادابی و جوان‌سازی پوست به حداکثر می‌رسد و چین و چروک‌های روی پوست صورت هم به صورت کاملا طبیعی کاهش خواهند یافت.

مطالعه‌ای توسط Melisa Veler، ماساژ تراپیست و هماهنگ‌کننده آموزش معلمان موسسه ملی در کالیفرنیا، نشان داد که افراد در سر خود نیز عضله‌هایی دارند که مسئول ایجاد حالات چهره هستند. زمانی که زیاد به کامپیوتر خیره می شویم یا تحت شرایط استرسی شدید قرار می‌گیریم، این عضلات و هم چنین پوست سر دچار تنش می‌شوند. ماساژ سر و صورت، به آزاد شدن چنین تنش‌هایی نیز کمک می‌کند.

 ماساژ صورت برای رفع چین و چروک صورت و اطراف چشم و زیبایی و جوانسازی پوست بسیار موثر می باشد به همین دلیل مورد توجه بسیاری از جوانان می باشد همچنین ماساژ سر باعث کاهش تنش در پیشانی، گردن و سر شده و بسیار آرامبخش می باشد.

ماساژ سر می تواند با استفاده از روغن های زیر نیز انجام شود:

  • روغن نارگیل : مناسب برای درمان شوره و داشتن پوستی سالم
  • روغن کرچک : کمک به کلفت شدن مو
  • روغن جوجوبا :  مرطوب کننده
  • روغن زیتون : مناسب برای ترکیب با عصاره اسطوخودوس (برای مرطوب کردن پوست خشک) و رزماری (کاهش چربی مو)