آروماتراپی یا رایحه درمانی روشی است که سعی می کند رایحه گیاهان، گل ها و حتی دانه های مختلف را برای بهبود سلامتی انسان ها به کار ببرد و در بسیاری از موارد هم موفق عمل کرده است. این روش به عنوان یک روش مکمل در کنار مصرف داروها و درمان های کلاسیک عمل می کند و نتایج مثبت زیادی به همراه دارد. در سال 1928 علم آروماتراپی پایه گذاری شد و 22 سال بعد آن قدر فراگیر و شناخته شده بود که پرستاران، پزشکان و هرکسی که حیطه کاری اش به نحوی به سلامت انسان مربوط بود، شروع به استفاده از رایحه درمانی کردند.

آروما به معنی رایحه است و تراپی به معنی درمان. پس آروماتراپی همان رایحه درمانی است، یعنی افراد متخصص این کار، روغن های معطری را که از گیاهان به دست آورده اند برای درمان مراجعه کنندگان شان به کار می گیرند.  رایحه درمانی به صورت ماساژ سطح بدن با روغن های خوشبو اتفاق می افتد.

روغن هایی که در رایحه درمانی به کار می روند، عصاره برگ ها، دانه ها، گل ها، ریشه ها یا حتی شکوفه های گیاهان مختلف هستند. هرکدام از روغن های رایحه درمانی، ترکیبات خاص خودشان را دارند و برای موارد خاص خودشان مصرف می شوند. بعضی از این روغن ها به مصرف درمان های فیزیکی می رسند و به عنوان مثال برای درمان عفونت های قارچی به کار گرفته می شوند، اما بعضی دیگر برای درمان مشکلات و ناراحتی های روحی استفاده می شوند. برای نمونه، خیلی از روغن های آروماتراپی باعث ایجاد احساس آرامش در افراد می شوند. عصاره شکوفه پرتقال یکی از این روغن هاست که حاوی ترکیبات مفرح و آرامش بخش است. ضمن اینکه می تواند فضای اتاق را هم خوشبو و معطر کند.

جالب است بدانید استشمام رایحه اسطوخودوس درست همان بخشی از مغز را فعال می کند که وقتی داروی مسکن دریافت کنید، فعال می شود.

مثالی از تاثیر عصاره های مختلف بر بدن انسان

  • عطر عصاره پرتقال می تواند فشار خون افراد را پایین بیاورد و اضطراب بیمارانی که باید عمل کولونوسکوپی را انجام دهند، کاهش دهد.
  • عطر نعنا نیز می تواند باعث بهبود عملیات هضم غذا در بدن افراد شود.
  • استشمام رایحه مرکبات باعث بالارفتن قدرت سیستم ایمنی بدن می شود.

اساسا رایحه درمانی برای طیف وسیعی از مشکلات مانند انواع دردها، بهبود خلق و خو و حالات روحی و همچنین ایجاد احساس آرامش به کار می رود، اما به صورت خاص هر روغن و رایحه ای کاربرد خاص خودش را دارد. برای نمونه مشخص شده است روغن های اسطوخودوس، رز، پرتقال، لیمو و ناریج برای از بین بردن اضطراب، افسردگی و استرس کاربرد دارند.

تحقیقات زیادی نشان داده اند، ترکیب ماساژ با روغن های معطر می تواند تاثیرات زیادی روی وضعیت خلق و خوی افراد داشته باشد. البته هنوز مشخص نشده آرامش به دست آمده بعد از این کار دقیقا مربوط به کدام بخش است؛ ماساژ یا استشمام رایحه های خوب. چیزی که معلوم است، فعال شدن بخش هایی از مغز است که با دریافت رایحه خوش فعال می شوند و احساسات خوب را به افراد منتقل می کنند.